DTU holder dimittendreceptioner flere gange årligt for at fejre alle nye ingeniører og inviterer altid en alumne til at komme og holde en tale og inspirere de nyuddannede. Formålet er at give dem indsigt i, hvordan en karriere kan forme sig og give dem et par gode råd med på vejen.
Ved dimittendreceptioner i juni 2024 talte to alumner til de nyuddannede diplom- og civilingeniører. Her er deres vigtigste råd samt billeder fra dimittendreceptionerne:

Hjalti Pall Thorvardarson – Diplomingeniør, elektroteknologi (2011) – Administrerende Direktør, Rovsing A/S
Råd fra Hjalti:
- Nysgerrighed, vilje og vedholdenhed er tre nøgleord, der kan bringe jer langt: Nysgerrighed for at tage de næste skridt og udfordringer op; vedholdenhed for at finde løsninger; og vilje for at få opgaverne gennemført.
- Der er mange veje i livet, både på studiet og arbejdsmarkedet, og ingen af vejene er mere forkerte eller rigtige end andre. Det er vigtigt at huske, at afklaring nu ikke nødvendigvis betyder, at det vil forblive sådan. Vi skal være forberedte på at tilpasse os og finde nye veje.
- Ingeniørfaget har klædt jer på til at løse udfordringer, gå struktureret til værks, analysere, eksperimentere, finde på forbedringer og nye løsninger – og I vil fortsætte med at lære og udvikle jer på jeres arbejdspladser, af kolleger, gennem eget initiativ og videreuddannelse. Når mulighederne byder sig, skal I gribe dem.
Billeder fra dimittendreceptionen for diplomingeniører 10/6 2024

Martin Stampe Segerberg – Civilingeniør, Elektroteknologi (2017) – Principal, Boston Consulting Group
Råd fra Martin:
-
Kom altid med et perspektiv: Jeres perspektiv er værdifuldt. I er problemløsere, og hvis I ikke kender svaret på et spørgsmål, kan I skitsere mulighederne eller processen til at finde ud af, hvad mulighederne er. Tag ejerskab af problemer og løs dem.
-
Det, der fik jer hertil, får jer ikke dertil: Byg videre på det, andre siger, og brug ordene ‘ja og’ meget mere end ordet ‘men’. ‘Men’ får jer til at fokusere på de forkerte ting; Find fælles grund og få 1 + 1 til at give 3.
-
Stop aldrig med at lære: Det er læringskurven, der betyder noget, og I skal genlære for at lykkes i hvilken som helst arbejdssituation. Værdsæt de udfordringer og vækstmuligheder, I får, og søg ledere og mentorer, der investerer i jeres vækst og udvider jeres horisont.
Billeder fra dimittendreceptionen for civilingeniører 11/6 2024
Tillykke til alle nye diplom- og civilingeniører!